Mzda a neúprosná daň - ByznysPlac.cz
Dnes zaměstnanci nepadají ani tak pod tíhou pracovních úkolů, ale spíše pod daňovým břemenem. Práce je ..
Moderní doba umožňuje nový přístup k práci a podnikání. Digitální nomádství je životním stylem mnohých nezávislých podnikatelů, kteří využívají svůj laptop a smartphone, aby mohli dělat svoji práci odkudkoli. Jejich motto zní: Žít, pracovat a cestovat. Raději být než mít. Láká vás tato představa? Pak čtěte dále.
Nová doba a nový životní styl
Díky globalizaci, moderním technologiím, internetu a levným letenkám mohou digitální nomádi cestovat z jedné země do druhé a přitom pokračovat ve své práci, dokončovat zakázky a hledat si nové klienty. Proč tedy zůstávat na jednom místě, pracovat neustále v kanceláři, když můžeme při práci vidět krásné scenérie, tropické pláže, účastnit se exotických výprav nebo poznat mimoevropské kultury.
Práce na dálku
Práci na dálku předpovídal již v minulém století Arthur C. Clarke. Dnes o ni stále častěji hovoříme nejen jako o tajném přání nebo vizi, ale o skutečnosti, kterou realizuje stále více nezávislých podnikatelů. Timothy Ferris otevírá tyto možnosti jak pro zaměstnance, tak pro zaměstnavatele a ve své knize Čtyřhodinový pracovní týden nabízí návod na to, jak nepromarnit celé dny prací v kanceláři, žít kdekoli na světě a stát se při tom „novým bohatým“.
Na cestu digitálního nomádství se vydávají nejčastěji podnikatelé na volné noze, kteří mají svoji práci těsně spjatou s počítačem. Jedná se o programátory, webaře, grafiky, copywritery, ale jejich řady se stále rozšiřují také o fotografy, blogery, lektory online kurzů a street umělce.
Životní styl digitálního nomáda může znít právě díky cestování v exotických krajinách a prožívání nevšedních zážitků opravdu zajímavě pro každého pracujícího i kancelářského podnikatele, ale pravdou zůstává, že není pro všechny.
Jen se sbalit a vyrazit
Digitální nomádi svůj batoh, pár svých soukromých věcí, ale hlavně laptop, telefon a foťák. Potřebují také internet a to je vše. Prožívají svůj život na cestách. Jsou to kočovníci. Chvíli zůstávají na jednom místě a poté kočují na další. Nečeká vás tedy žádná nudná rutina práce v kanceláři.
Přestože cestujete a poznáváte jiné kultury, chodíte na pláže a výstavy, není možné k tomu přistupovat jako na dovolené. V první řadě je to vaše pracovní cesta. Okolí se pro vás stává neustálým lákadlem, ale vy si musíte uvědomit, že je zároveň vaším pracovním místem. Donutit se pracovat za takových podmínek představuje pro mnohé velkou výzvu. Je to úplně jiný život.
Na co v kanceláři nenarazíte – možná rizika
Digitální nomádi si dávají velký pozor, kam odcestují. Výběr cílové destinace, respektive životní náklady v dané zemi, mohou výrazně ovlivnit váš finanční tok. Ve většině případů budete vydělávat české koruny, ale utrácet budete eura, dolary, či jinou měnu. Na směnném kurzu tak můžete ztrácet či naopak vydělávat.
Mimořádnou pozornost musíte věnovat svým osobním dokladům, neboť jejich ztráta může znamenat poměrně velký problém, který může vyústit až v nucený návrat zpět do České republiky. Doporučuje se naskenovat si doklady a uložit na externí disk či do cloudu. Cestovatelé si nechávají udělat extra pas navíc. Příliš se o tom bohužel nemluví, ale je to dobrá jistota.
K prevenci rizik patří i povinné očkování. Pokud vyrazíte do některé z exotických zemí, předem si zjistěte, zda daná země vyžaduje některá povinná očkování. Pozornost věnujte i doporučeným očkováním. V České republice si můžete nechat udělat také mezinárodní očkovací průkaz.
Jak začít? Jak se stát digitálním nomádem?
Pokud vám již nevyhovuje nudná každodenní rutina třeba při práci v kanceláři a uvažujete o práci na dálku a životním stylu digitálního nomáda, je dobré se na svoji cestu nejprve dobře připravit a naplánovat ji. Začněte zhodnocovat všechny překážky a vyhodnocujte možná rizika. Než vyrazíte, je dobré vždy informovat své stávající klienty. Je totiž dost možné, že se ocitnete, ne třeba vlastní vinou, na nějaký den bez přístupu na internet, nebudete moci odeslat email, či dokončit zakázku v termínu.
Měli byste být dobře jazykově vybaveni. Cestovat bez znalosti místního jazyka jde velmi obtížně, natož pak organizovaně pracovat. Někteří digitální nomádi přespávají v hostelech (právě kvůli vytváření společenských kontaktů), jiní využívají takzvaný couchsurfing (internetová služba s možností bezplatného ubytování) nebo ve větších skupinách funguje hromadná rezervace apartmánů. Nezapomeňte si zařídit pojištění. Při pobytech delších 6 měsíců se lze odhlásit od české pojišťovny a ušetřit tak na povinném pojistném v ČR. Dobře připravte svůj notebook, zálohujte, šifrujte, využívejte cloudu. Namísto roamingu používejte Skype či VoIP. A sledujte levné letenky.
Je digitální nomádství vhodné právě pro mě?
Pro začínající digitální nomády se doporučuje vyzkoušet tento pracovní způsob života například při delší dovolené. Napříště vyrazte na měsíční dovolenou do Evropy a zkuste u toho pracovat. Otestujte si sami sebe, jak se dokážete zkrotit v cizím prostředí, zda hospodaříte s časem rozumně nebo naopak spíše prokrastinujete. Někteří doporučují takový výlet v rámci České republiky. Nespornou výhodou je to, že kdyby se něco pokazilo, snadno se můžete vrátit domů a dát věci včas do pořádku.
Láká vás představa stát se digitálním nomádem místo nudné práce v kanceláři? Podělte se s námi v komentářích a jestli se vám článek líbil, nezapomeňte ho sdílet.
Dnes zaměstnanci nepadají ani tak pod tíhou pracovních úkolů, ale spíše pod daňovým břemenem. Práce je ..
V první části našeho dvoudílného seriálu o práci doma jsme se zaměřili na nejčastější podvody v této ..
Řada lidí hledá práci především doma. Nelze říci, že by neexistovala, ale ne vždy se jedná o seriózní ..
Stát pokračuje v likvidaci rodiny. Po novele zákona, která umožnila zabavit majetek, příjmy a vybrat peníze z ..
Včera proběhla konference o vymahatelnosti práva v České republice. Státní zástupkyně, která si v očích ..
Výběr způsobu výstavby rodinného domuV období, kdy pořizujeme projektovou dokumentaci pro výstavbu rodinného domu, se zabýváme otázkou jaký způsob výstavby rodinného domu zvolíme. Rozhodujeme o tom, zda si necháme postavit náš rodinný dům tzv. "na klíč" nebo zvolíme ..
Hlavním cílem projektu je přispět k rozvoji vědeckých forem práce na středních školách, podpořit zájem o přírodovědné předměty na SŠ a spolupráci mezi SŠ a VŠ, přispět k vědeckému způsobu uvažování založeném na předpokladech a faktech a zvýšit tak atraktivitu ..
V této kapitole Vám přiblížíme téma ohledně interiéru a vybavení domácnosti, pojdme tedy na to. Interiér moderního domuProstor a barva Prostor každé místnosti utváří několik prvků, na které se nesmí zapomenout v žádném objektu. Jsou to především jasné rozměry ..
Tentokrát jsem si pro vás připravil díl na téma "Elektrická kytara", když totiž poslední dobou přinesu svoji kytaru někam mezi ne-muzikanty, spousta lidí se mě ptá "Co dělá tahle páčka?" a "Co se stane když tímhle otočím?".Kytara je nástroj založený na zkracování menzury ..
Tentokráte Vám přináším pár rad, tipů, triků ohledně Vašich zahrad a co s nimi v kalendářním měsíci únoru. O květu růží rozhodujeme samiJe-li trvale mírné počasí, můžeme sestříhat růže, které překonaly zimu bez ochrany. Keřové růže kvetoucí jen jednou řežeme ..
Pokud chcete získávat upozornění na novinky a zajímavé články z webu byznysplac.cz vložte níže vaši emailovou adresu.
Co si o tom myslíte?